Prawo o ruchu drogowym





W dniu 20 czerwca 1997 r. Sejm uchwalił ustawę Prawo o ruchu drogowym, zwaną potocznie kodeksem drogowym. Nowy kodeks drogowy wszedł w życie 1 stycznia 1998 r. W dniu 6 września 2001 r. Sejm do ustawy tej wprowadził nieco zmian. Wszystkie zmiany, które obowiązują od 1 stycznia 2002 r. oznaczone zostały kolorem czerwonym. W ruchu drogowym uczestniczą ludzie w każdym wieku. Jako dzieci stawiają pierwsze kroki pod opieką rodziców, rodzeństwa lub opiekunów, potem uczestniczą samodzielnie w ruchu drogowym jako piesi, kierujący rowerami, motorowerami, motocyklami i samochodami. Od ich przygotowania do czynnego uczestnictwa w ruchu drogowym zależy w znacznej mierze ich bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Prawo o ruchu drogowym reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, a także ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. Prawo o ruchu drogowym wprowadza na drogach ład i porządek, dzięki czemu ułatwia każdemu bezpieczne korzystanie z dróg. Jednak każdy, kto z dróg korzysta musi się temu prawu podporządkować. Musi zatem je wcześniej poznać.




Manewry na drodze



Poruszając się rowerem po drogach napotykasz na innych uczestników ruchu drogowego - pieszych i poruszających się różnymi pojazdami. Czasem możesz natknąć się na nieruchomą przeszkodę. W odróżnieniu od pojazdów szynowych, kierunek Twojej jazdy może się zmieniać - możesz jechać prosto lub skręcać na boki, poruszając się równolegle do innych pojazdów lub przecinając ich kierunek ruchu. Przez cały czas wykonujesz na drodze różne manewry .





Przecinanie się kierunków ruchu





Nawet podczas krótkiej przejażdżki rowerem możesz przejechać kilka skrzyżowań i na każdym z nich musisz prawidłowo rozstrzygnąć kwestię: jadę, czy czekam, aż przejadą inne pojazdy. Przecinanie się kierunków ruchu - naszego i innych uczestników ruchu drogowego (a taka właśnie sytuacja ma miejsce na skrzyżowaniach) - związane jest z ustaleniem pierwszeństwa przejazdu. Oznacza to, że musisz rozstrzygnąć, czy ty masz pierwszeństwo, czy też inne pojazdy, które dojeżdżają do skrzyżowania, a ty musisz im ustąpić pierwszeństwa. Przecinanie się kierunków ruchu to jednak nie tylko problem przejazdu przez skrzyżowanie. To także kwestia twojego zachowania - jako kierującego pojazdem - na przejściach dla pieszych, na przejazdach dla rowerzystów oraz na przejazdach kolejowych czy tramwajowych.





przepisy dodatkowe





Kierującego rowerem (rowerzystę) obowiązują takie same przepisy ruchu, jak wszystkich innych kierujących pojazdami. Jednak oprócz tego obowiązują go pewne dodatkowe przepisy o ruchu rowerów.
1. Kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub z drogi dla rowerów i pieszych. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
1. a) W razie braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący rowerem jednośladowym jest obowiązany korzystać z pobocza, a jeżeli nie jest to możliwe - z jezdni.
2. Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
3. Kierującemu rowerem zabrania się:
1. jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu (np. innego rowerzysty),
2. jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
3. czepiania się pojazdów.
4. Na przejeździe dla rowerzystów, kierującemu rowerem zabrania się:
1. wjeżdżania bezpośrednio przed jadący pojazd,
2. zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny.
5. Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo, gdy:
1. opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem lub
2. szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów
[nowe]
6. Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
7. Kierujący rowerem może jechać lewą stroną jezdni na zasadach określonych dla ruchu pieszych, jeżeli opiekuje się on osobą kierującą rowerem w wieku do lat 10. [zasady ruchu pieszych do stosowania przez rowerzystów - pkt.7]
1. Pieszy jest obowiązany korzystac z chodnika lub drogi (ścieżki) dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania pierwszenstwa nadjeżdżającemu pojazdowi.
2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.
3. Piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim. Na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie.



W jakiej kolejności pojazdy opuszczą skrzyżowanie?








Obowiązkowe wyposażenie roweru:
1. Światło pozycyjne z przodu białe lub żółte selektywne.
2. Światła pozycyjne z tyłu czerwone.
3. Światło odblaskowe barwy czerwonej z tyłu o kształcie innym niż trójkąt.
4. Co najmniej jeden skutecznie działający hamulec.
5. Dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.